چهارشنبه, 04 بهمن 1396 ساعت 00:00

توسعه کیفی و کمی در آموزشکده‌های سما با توجه به نیازهای اقلیمی و منطقه‌ای

نوشته شده توسط 

سرپرست سازمان سمای دانشگاه آزاد اسلامی گفت: توسعه کیفی و کمی در آموزشکده‌های سما با توجه به نیازهای اقلیمی و منطقه‌ای را دنبال خواهیم کرد.

علیرضا منظری توکلی اظهار کرد: یکی از برنامه‌هایی که در کشور ما متأسفانه هنوز به ثمر نرسیده، تلاش برای سوق دادن دانش‌آموزان به‌سوی دروس فنی و مهارتی است.

توکلی افزود: در حال حاضر اکثر داوطلبان مشتاق هستند که در رشته‌های تجربی حضورداشته باشند، چون وضعیت پس از فارغ‌التحصیلی آن‌ها مشخص است، اما باید گفت که مهارت‌های فنی به‌مراتب از پزشکی درآمدزا‌تر است یعنی باید سازوکاری تعیین شود که بخش عمده‌ای از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در رشته‌های فنی، حرفه‌ای و مهارتی حضور پیدا کنند.

وی تصریح کرد: کشورهای پیشرفته و اروپایی 75 درصد کسانی که دوره آموزش عمومی یا همان دوران مدرسه را طی می‌کنند وارد کارهای مهارتی می‌شوند اما در کشور ما این روند به شکل دیگری است و بسیار اندک است.

‌وی یکی از دلایل بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را عدم داشتن مهارت دانست و تصریح کرد: یکی از دلایلی که این مورد را تائید می‌کند افزایش حجم فارغ‌التحصیلان بیکار است که متأسفانه به آموزش‌های مهارتی و فنی و حرفه‌ای توجه ندارند. مقام معظم رهبری نیز در چندین مورد حتی در آخرین دیدارشان بافرهنگیان توصیه کردند که گسترش هنرستان‌ها را در دستور کار قرار دهند و برای آن‌وقت بگذارند.

سرپرست سازمان سمای دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان سما با توجه به نقشه علمی کشور و جایگاهی که در این عرصه برای او ایجاد می‌شود، قصد دارد نسبت به آموزش‌های فنی و حرفه‌ای اهتمام ویژه‌ای داشته باشد.

توکلی عنوان کرد: پایه این آموزش‌ها هنرستان‌ها هستند، چون هنرستان می‌تواند افراد را برای کسب مهارت و جذب بازار کار آماده کند. ما در نظر داریم بیشتر افزایش مدارسی که صورت می‌گیرد مخصوص هنرستان‌ها باشد، مثلاً افتتاح هنرستان‌های مجدد، در اقدام دوم افزایش مراکز پیش‌دبستانی را برای همان امر مهارتی که مدنظر بود در دستور کار قرار خواهیم داد، چون به نظر می‌رسد این دو بخش بسیار در پایه‌ها اثرگذارند و نیاز به سرمایه‌گذاری برای آینده در این بخش وجود دارد.

وی بیان کرد: در گام بعدی برای اینکه بخواهیم آموزش مهارت باکیفیتی داشته باشیم ناگزیر هستیم ارتباط مناسبی با صنعت داشته باشیم، هم صنعت داخلی و هم صنعت خارجی که بتوان به بهترین شکل دانش‌آموزان سما را برای دانشگاه آزاد اسلامی و درنتیجه برای آبادانی کشور تربیت کرد.

وی درباره تفکیک رشته‌های سما و کاردانی‌های دانشگاه آزاد اسلامی گفت: سازمان سما و دانشگاه آزاد اسلامی یک مجموعه هستند، بنابراین ما به دنبال گرفتن رشته‌های مهارتی دانشگاه‌ها نیستیم، اما توسعه کیفی و کمی در آموزشکده‌های سما با توجه به نیازهای اقلیمی و منطقه‌ای را دنبال خواهیم کرد.

‌توکلی افزود: سعی می‌کنیم از خلأها و شرایط موجود استفاده حداکثری کنیم و به‌دوراز موازی‌کاری، با استفاده از پتانسیل‌هایی که دانشگاه در آن فعال نیست، در جهت توسعه رشته‌ها، تجهیز آموزشکده‌ها و جذب دانشجو در دوره‌های کاردانی اقدام کنیم.

معاون دانشگاه و سرپرست سازمان سما دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: سازمان سما از طریق هنرستان فنی‌و‌حرفه‌ای و رشته‌های متناسب با بازار کار در این آموزشکده‌ها به دنبال گسترش آموزش‌های مهارتی و فنی‌و‌حرفه‌ای است.

وی درباره مشوق‌های جذب و دو برابر شدن جمعیت دانش‌آموزان، بیان کرد: به نظرم بهترین مشوق کیفیت است. افزایش کیفیت آموزش در مدارس برای جذب دانش‌آموزان کافی است. در بحث کیفیت آموزش، اولین حرف را معلم می‌زند و بعدازآن مدیریت، امکانات و تنوع آموزش، ان‌شاءالله با برنامه‌هایی که وجود دارد در این مسیر گام برمی‌داریم.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

     

 

با ما در تماس باشید

  • آدرس: کوی دانشگاه – خیابان سعدی- جنب خوابگاه مرکزی دانشگاه آزاد بجنورد (خوابگاه دختران) – نبش کوچه سعدی 5- مجتمع آموزشی سما بجنورد
  • شماره تماس: 05832297170 - 05832297180
  • ایمیل:info@bojnurd-samacollege.ir
بالا
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…