یکشنبه, 30 آذر 1399 ساعت 00:00

آئین شبه چله در بجنورد

نوشته شده توسط 

 

مادرها و مادربزرگ‌ها، سعی می‌کردند حاصل تلاش همسران خود که انگور« کلاهداری» و « کج انگوری» را آونگ کرده بودند، بر سر سفره‌ی روی کرسی زغالی بیاورند.

 

پیشتر با تمیز کردن اجاق اتاق، خاکستر را بیرون برده و دیگی از چغندر را بر روی آتشی می‌گذاشتند که برای شدت بخشیدن به سوختن هیزم‌های خیس مانده در زیر برف، « تابّک» یا همان تاپاله را داخل اجاق می‌انداختند که از ابتدای سال، برای در امان ماندن از سرما و فصل زمستان آن‌ها را تهیه دیده بودند.

 

در کنار قابلمه‌ی چغندر، کدو و زردک، دیگی از «قووِرمَه» یا « قورمِه» را بار می‌گذاشتند که در بین بیشتر خانواده‌ها، آش«ماشلِه شولَه» و یا «قاب‌لِه» یا همان « قاب‌لی» مرسوم بود. و خانواده‌هایی که ظهر همان روز، آش« مستووَه» هم می‌پختند.

 

« حلوا با شیره‌ی انگور» که هنر دست مادران بود، از جمله خوراکی‌های خوش طعم شب چله به حساب می‌آمد که داخل مجمعه‌ای مسی به روی کرسی می‌آوردند.

 

تخمه‌ی خربزه و هندوانه هم از تنقلاتی بود که مادر بزرگ‌ها از مدتی قبل برای شب چله آن‌ها را آماده کرده بودند.

 

نخود، کشمش، برگه ی زردآلو، مغز گردو، سنجد، گندم بو داده قورقَه، مغز دانه ی زردآلو(دَنَه شُور) و حلوا کنجدی محلی، خوراکی‌های متنوعی بودند که اعضای خانواده و میهمانان با نشستن در اطراف کرسی و بخاری_کُنده‌ای، گوش به آوای دلنشین پدر بزرگ می‌سپردند. که با پوشیدن پوستینی از هنرمندی‌های مردان قوچان و درگز، کتابی در دست گرفته و در زیر نور کمرنگ چراغ موشی، فانوس و یا لمپا، داستان‌هایی از حکیم فرزانه ی طوس و یا حسین کُرد شبستری و امیرارسلان می‌خواند.

 

روزهایی که هنوز پای « چراغ توری» به بجنورد نرسیده بود و در آخرین شب‌های سرد پاییزی، چله را پاس می‌داشتند و محو شنیدن داستان‌های پدر بزرگ می‌شدند.

 

تا آن جا که بوی خوش هیزم و صدای فراموش ناشدنی پدربزرگ از نقل داستان‌های شیرین قدیمی، زمان را متوقف می‌کرد و تا ساعت‌ها، همگی پای شنیدنش می‌نشستند.

 

گاه بارش برف در همان شب‌ها در حدی بود که وقتی دو بار در طول یک شب تا صبح، برف پشت بام‌ها را پارو می زدند، باور داشتند که بهار و تابستان پر آبی پیش رویشان است و محصول خوبی برداشت خواهند کرد.

 

آن هنگام که شب چله با رمضان مصادف می‌شد، تا شنیدن صدای شبخوان‌ها که بر روی بام‌ها مناجات می‌خواندند، چله را پاس می‌داشتند و پس از آن سحری می‌خوردند.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

     

 

با ما در تماس باشید

  • آدرس: کوی دانشگاه – خیابان سعدی- جنب خوابگاه مرکزی دانشگاه آزاد بجنورد (خوابگاه دختران) – نبش کوچه سعدی 5- مجتمع آموزشی سما بجنورد
  • شماره تماس: 05832297170 - 05832297180
  • ایمیل:info@bojnurd-samacollege.ir
بالا
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…